Balet dla dorosłych

Od zawsze fascynował mnie balet. Już jako kilkuletnia dziewczynka z zapartym tchem oglądałam „Śpiącą Królewnę” w Teatrze Wielkim w Warszawie. To były absolutnie magiczne wieczory i nie jestem w stanie przypomnieć sobie ile razy widziałam ten balet, ale zdecydowanie, było to bardzo dużo. Teatr miał w sobie niepowtarzalny klimat, przenosił do innego świata, można było przez te parę godzin poczuć się jak w bajce. I do tej pory tak jest! Gdy gasną światła i zza kurtyny wychodzą się tancerze, wszystko inne przestaje istnieć. Można zapomnieć o swoich problemach i obowiązkach, bo wszystkie zmysły chłoną tylko to, co dzieje się na scenie.

Jednak balet to nie tylko samo przedstawienie, ale również niezwykle ciężka praca umysłowa i fizyczna. Myślę, że wielu zawodowych sportowców nie posiada takiej świadomości własnego ciała, co tancerze klasyczni. Balet wymaga niezwykłej koordynacji i kontroli praktycznie nad każdym mięśniem, ponieważ znaczenie ma nawet ułożenie palców u stóp i dłoni. To, co oglądamy ostatecznie na scenie to efekt długich lat ciężkiej pracy, od najmłodszych lat. Wszystko musi być jak najlepiej dopracowane, ale bynajmniej nie mechaniczne. Cała trudność polega właśnie na tym, by poprzez naprawdę trudne fizycznie pozycje przekazać pewną delikatność i ulotność. Ci, którym udało się osiągnąć tę harmonię, stają się najlepszymi tancerzami.

Oczywiście, popularne ostatnimi czasy zajęcia z baletu dla dorosłych rządzą się zupełnie innymi prawami. Żaden pedagog raczej nie spodziewa się, że dorosła osoba będzie miała tak wytrenowane ciało i możliwości, jak zawodowi tancerze. Wszyscy mamy, niestety, jakieś ograniczenia, które nie zawsze uda nam się wyeliminować. Jednak ograniczenia nie oznaczają, że nie możemy cieszyć się tą piękną aktywnością fizyczną i korzystać z wszelkich dobrodziejstw, jakie ze sobą niesie. Kiedyś balet był sztuką czysto elitarną. Tylko profesjonaliści mieli do niej dostęp od strony praktycznej. Obecnie, każdy ma możliwość poznać, czym jest taniec klasyczny i spróbować swoich sił przy drążku. Przejdźmy więc do szczegółów. Jak wygląda balet dla dorosłych?

Zajęcia opierają się na tym samym materiale, który jest przerabiany przez dzieci w szkole baletowej. Nie są to więc żadne wymyślone pozycje na potrzeby dorosłych kursantów. Uczymy się wszyscy tego samego, od podstaw, z zachowaniem tych samych reguł. Różnica polega na tym, że nowe elementy są wprowadzane szybciej, wolniej albo niektóre wcale, i nauczyciele, z oczywistych względów, przykładają mniejszą wagę do wykonania technicznego. Mimo iż jesteśmy uczeni zgodnie ze sztuką, założeniem nie jest osiągnięcie tego samego stopnia zaawansowania, co uczeń szkoły baletowej. Niektórym poszczególne pozycje wychodzą lepiej, innym gorzej. Każdy wykonuje ćwiczenia tak, jak potrafi najlepiej. Nie ma tutaj rywalizacji ani oceniania siebie nawzajem. Rywalizujemy sami ze sobą. Na zajęcia może przyjść absolutnie każdy, bez względu na wiek i poziom sprawności fizycznej. Warto jednak pamiętać, że balet bywa dość obciążający dla stawów i kręgosłupa, więc osoby z tego typu problemami powinny wybrać łagodniejszą wersję, np. połączenie jogi i baletu lub baletu i pilatesu. Dobrym rozwiązaniem mogą też być zajęcia typu body ballet, floor barre / barre au sol, które wykonuje się głównie na podłodze. Są to elementy baletu i inne ćwiczenia wzmacniające, ale w pozycji leżącej. Dużo tego typu zajęć oferują studia tańca lub kluby fitness.

Jak się przygotować?

Strój i obuwie. Na początku wystarczy obcisła koszulka i legginsy. Z czasem możemy zainwestować w kostium baletowy, rajstopy, ocieplacze, itd. Ćwiczyć można w skarpetkach lub miękkich bądź półtwardych baletkach (do kupienia w sklepach baletowych lub sieciówkach typu „Decathlon”). Ogólnie zasada jest taka, że strój do tańca klasycznego powinien jak najbardziej przylegać do ciała, by nauczyciel widział cała sylwetkę z profilu (plecy, brzuch, pośladki). Odpadają więc wszelkie luźne bluzy z kapturem, w których nie widać czy stoimy idealnie prosto. Baletki są bardzo wygodne z tego względu, że pozwalają dobrze pracować stopą, a jednocześnie zapewniają większą stabilność niż skarpetki.

Fryzura. Zalecane jest upinanie długich włosów w koczek, dzięki czemu widać naszą szyję, a co za tym idzie całą linię kręgosłupa. Ciało w balecie powinno stanowić jedną, prostą linię, w związku z czym upięte włosy pomagają nauczycielowi lepiej obserwować i poprawiać naszą sylwetkę. Poza tym, taka fryzura jest po prostu wygodna i bardzo praktyczna.

Dodatkowy sprzęt i akcesoria. Na zajęciach z baletu dla dorosłych nie jest wymagany żaden dodatkowy sprzęt ani akcesoria. Ćwiczy się głównie przy drążku, czasem na podłodze (bez mat). Bardziej zaawansowane osoby korzystają ze specjalistycznych butów-ocieplaczy na stopy, jednak w przypadku osób początkujących, ćwiczących czysto amatorsko, są one całkowicie zbędne. Ciało rozgrzewa się podczas rozgrzewki na zajęciach, która jest wystarczająca do dalszych ćwiczeń. Tak więc odpowiedni strój, baletki lub skarpetki, i butelka wody to wszystko, czego potrzebujesz na zajęcia z tańca klasycznego.

Kondycja fizyczna. Balet, wbrew pozorom, jest bardzo wymagający fizycznie (zwłaszcza na późniejszym etapie). Cały czas pracujemy na spięciu mięśni, tak by zachować odpowiednią postawę ciała i wykonywać wszystkie ruchy jak najdokładniej. Pojawiają się również skoki, dynamiczne wymachy nogami, a tempo niektórych ćwiczeń bywa naprawdę szybkie. Mimo iż są tu pozycje wymagające dość dużego rozciągnięcia ciała, nie jest ono wymagane do prawidłowego ich wykonywania. Można podnosić nogi niżej, ale w odpowiednim ustawieniu, co ma większe znaczenie. W tańcu klasycznym liczy się również odpowiednia koordynacja i równowaga. Czasem trzeba wykonywać inne ruchy ramionami, a inne nogami, co dla osoby niewprawionej w tej sztuce, może stanowić nie lada wyzwanie.

Reasumując, balet jest dla wszystkich i nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania fizycznego. Jedynym przeciwwskazaniem mogą być poważne problemy ze stawami i kolanami. Nie ma ograniczeń co do wieku lub płci, wszyscy ćwiczą razem. Na zajęcia przychodzą zarówno nastolatki, jak i seniorzy.

Jaką szkołę wybrać?

Każdemu będzie pasowało co innego, dlatego najlepiej wykupić parę wejściówek w różne miejsca, pochodzić i samemu się przekonać, gdzie zajęcia prowadzone są najlepiej. Warto wybierać grupy „od podstaw”, ponieważ te początkujące lub open to zazwyczaj kontynuacja wcześniejszych grup, więc uczestnicy są już na pewnym poziomie i nie zaczynają całkowicie od zera. Nabory do nowych grup odbywają się zwykle po wakacjach lub feriach, więc warto mieć to na uwadze szukając dla siebie odpowiedniego studia tańca.

Zajęcia prowadzą też różni nauczyciele. To, że ktoś uchodzi za guru w środowisku, nie oznacza, że akurat nam osobiście będzie pasował jego sposób prowadzenia lekcji. To jest dość ważny element, ponieważ balet ma nam sprawiać przyjemność i rozwijać, nie powodować frustrację czy, co gorsze, nudzić.

Co daje nam balet?

Dzięki baletowi uczymy się przede wszystkim ogromnej świadomości własnego ciała. Każdy ruch jest kontrolowany i musi być wykonywany z wielką precyzją. Najmocniej pracują, oczywiście, nogi. Nogi muszą być maksymalnie napięte przy każdej pozycji. Pracują zarówno mięśnie stóp, łydek, ud, jak i pośladków. Jednak aby zachować odpowiednią sylwetkę i utrzymać równowagę, na przykład stojąc na jednej nodze, uruchamiamy także głębokie mięśnie stabilizujące. To one wzmacniają nasz brzuch i kręgosłup, co sprawia, że nie tylko lepiej wyglądamy, ale mamy również zdrowsze plecy. Jest to szczególnie ważne dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia i przez wiele godzin garbią się przy komputerze.

Jednak taniec klasyczny to także piękna praca rąk, czyli tzw. „port de bras”. Utrzymywanie ramion w odpowiedniej pozycji potrafi naprawdę porządnie zmęczyć, ale jednocześnie wzmocnić i wyrzeźbić mięśnie, bez dodatkowego zwiększania ich masy. Dzięki temu tancerze i tancerki wyglądają dość atletycznie, ale bez przerysowanych gabarytów spotykanych często u fanów siłowni. Ponadto, przy pracy ramion, pracuje także górna część pleców (łopatki!) odpowiedzialna za piękną i pełną gracji sylwetkę.

Balet uczy płynności ruchów i poczucia rytmu dzięki wykonywaniu ćwiczeń do akompaniamentu muzycznego. Nasze ciało staje się smuklejsze, lepiej rozciągnięte i silniejsze. Jest to także duże wyzwanie intelektualne. Zapamiętywanie poszczególnych kombinacji, które z pozoru wydają się proste, w praktyce stanowi prawdziwe wyzwanie. Poza tym, na zajęciach z tańca klasycznemy możemy poznać duzo ciekawych ludzi, ponieważ, umówmy się, balet to jednak niecodzienne hobby dla dorosłej osoby.

Leave a Reply