Grupa krwi a zdrowie mózgu

Nowe obszerne i długoterminowe badanie wykazało, że grupa krwi ma wpływ na funkcjonowanie mózgu. Osoby z grupą krwi AB, którzy stanowią mniej niż 10% populacji są bardziej narażeni na ryzyko obniżenia funkcji poznawczych wraz z wiekiem.

Hematolog, Mary Cushman wraz z zespołem naukowców z Uniwersytetu w Vermont wykorzystała dane pochodzące z amerykańskiego badania o nazwie REGARDS, które prowadzono od 2007 roku na 30,239 czarnoskórych i białych Amerykanach w wieku powyżej 45 lat. Celem badania było zrozumienie dużej liczby udarów w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych, szczególnie wśród społeczności afroamerykańskiej. Zespół Cushman skupił się na informacjach zbieranych dwa razy do roku za pośrednictwem ankiet przeprowadzanych drogą telefoniczną, których celem było określenie umiejętności poznawczych, takich jak nauka, pamięć krótkoterminowa i funkcje wykonawcze. Naukowcy skupili się na 495 uczestnikach, którzy wypadli zdecydowanie gorzej podczas testów telefonicznych. Gdy porównano tę grupę z 587 badanymi o idealnej sprawności kognitywnej, odkryto, iż problemy tego typu występowały częściej u osób z grupą krwi AB niż u tych z grupą A, B czy 0, nawet po uwzględnieniu ich rasy, płci i miejsca pochodzenia.

Wyniki badania zostały opublikowane on-line we wrześniu ubiegłego roku w „Neurology”. Aczkolwiek badanie nie było całkowicie nowatorskie, ponieważ poprzednie eksperymenty zasugerowały dość podobne zjawisko. A mianowicie naukowcom udało się wykazać, że grupy krwi inne niż 0 wiążą się z podwyższonym ryzykiem chorób serca, udarów i zakrzepów krwi – czyli problemami naczyniowymi, które mogą potencjalnie wpływać na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Jednak naukowcy uważają, że ma to związek ze sposobem, w jaki te grupy krwi krzepną, co nie wydaje się wpływać na funkcje poznawcze opisywane w najnowszym badaniu na ten temat. Aktualnie niektórzy badacze wysnuli tezę, iż różnice między poszczególnymi grupami krwi, jak np. prawdopodobieństwo przyłączania się komórek jedna do drugiej lub ścian naczyń krwionośnych mogą wpływać na pracę mózgu.

Generalnie związek między grupą krwi a zdrowiem nie jest wyssany z palca, ale należy pamiętać, iż ryzyko zachorowania na daną chorobę zależy od połączenia wielu różnych czynników, a grupa krwi to tylko jeden z nich i bynajmniej nie najistotniejszy. Dr Cushman podkreśla, iż konieczne są dalsze badania nie tylko w celu zweryfikowania zależności między grupą krwi a funkcjonowaniem mózgu, ale również rozwikłania mechanizmów jej działania. Póki co, osoby z grupą AB nie mają powodów do obaw, ponieważ każdy mózg zawsze może poprawić swoją sprawność dzięki odpowiednim ćwiczeniom fizycznym i intelektualnym oraz zdrowej diecie.

Ograniczenie sztucznych dodatków w wysoko przetworzonych produktach i zwrócenie się ku jedzeniu jak najbliższemu naturze może znacząco poprawić pracę mózgu, łącznie ze zwiększeniem możliwości kognitywnych. Najlepsze pożywienie dla mózgu to jagoda i granat, które ze względu na dużą zawartość naturalnych antyoksydantów nie tylko chronią ten organ przed stresem oksydacyjnym wywołanym działaniem wolnych rodników, ale także pozwalają zredukować negatywne skutki takich chorób jak Alzheimer czy demencja starcza. Poza tym, do diety warto włączyć orzechy u owoce (doskonałe źródło witaminy E), awokado (zdrowe kwasy tłuszczowe, bez metali ciężkich, jak to ma miejsce w przypadku ryb), pełne zboża (wspomagają pracę układu krążenia), rośliny strączkowe (regulują poziom cukru we krwi) i surowa czekolada (zawiera antyoksydanty i kofeinę wspomagającą pracę mózgu oraz stymulującą wydzielanie endorfin).

Grupa krwi 0 – zwiększone ryzyko depresji i innych zaburzeń psychicznych na tle nerwowym; u dzieci – zaburzenia koncentracji uwagi;

Grupa krwi A – zwiększone ryzyko zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych; u dzieci – zaburzenia koncentracji uwagi;

Grupa krwi B – zmniejszone ryzyko zaburzeń koncentracji uwagi.

Źródło:

Leave a Reply