Hormony a cera

Układ hormonalny jest często bagatelizowany, choć tak naprawdę reguluje pracę całego organizmu. Wszelkie zaburzenia hormonalne poważnie odbijają się na zdrowiu, powodując między innymi zapalenie stawów, zespół chronicznego zmęczenia, fibromialgię, infekcje układu moczowego, nieregularne bicie serca, a prócz tego wahania nastrojów, problemy z koncentracją i pamięcią, tycie, wysychanie ust i oczu, wypadanie włosów, problemy skórne, łącznie z trądzikiem i przedwczesnym starzeniem się skóry.

Tym razem, skupimy się właśnie na skórze. Rolą hormonów jest wysyłanie odpowiednich sygnałów m.in. do skóry. Gdy dochodzi do wahań w ich poziomie lub nagłego spadku, skóra reaguje natychmiast, co jest widoczne „gołym okiem”. To właśnie zaburzenia gospodarki hormonalnej powodują, że cera wygląda starzej niż wskazywałaby na to nasza metryka. Największym winowajcą powodującym utratę jędrności i wilgoci jest obniżający się poziom estrogenu – naturalnego hormonu żeńskiego, odpowiedzialnego m.in. za przyspieszanie metabolizmu, redukowanie masy mięśniowej i utrzymywanie prawidłowego poziomu nawilżenia i kolagenu w skórze. Estrogen stymuluje fibroblasty, czyli komórki skóry właściwej, do produkcji włókien kolagenowych i elastyny. Są to podstawowe białka tkanki łącznej, odpowiedzialne za elastyczność, jędrność, właściwe nawilżenie i regenerację naskórka. W przypadku nagłego spadku poziomu estrogenu, skóra staje się cienka, nabiera ziemistego odcienia i zaczyna opadać. Delikatne zmarszczki przekształcają się w widoczne bruzdy, a okolice wokół oczu i kąciki ust zaczynają się zapadać, tracąc jędrność. Cera przestaje wyglądać zdrowo, ponieważ osłabia się krążenie i dociera do niej mniej krwi.

Estrogen to, krótko mówiąc, hormon, który dodaje kobietom urody i sprawia, że ich skóra wygląda delikatniej. Aczkolwiek występuje w mniejszych ilościach również u mężczyzn, u których jest odpowiedzialny m.in. za… ruchliwość plemników. Stąd, niedobór estrogenu to jedna z częstszych przyczyn niepłodności mężczyzn. Z kolei męski hormon, testosteron, jest także obecny u kobiet i odpowiada m.in. za sprawność ciała i umysłu. Jednak zbyt wysoki poziom testosteronu u kobiet powoduje nadmierną produkcję sebum, czyli łoju, który w odpowiedniej ilości chroni cerę przed wpływem czynników zewnętrznych, ale w nadmiarze powoduje łojotok. Zbyt wysoki poziom testosteronu to jedna z przyczyn trądziku u osób dorosłych.

Kolejnym hormonem, na którym trzeba uważać z wielu powodów jest tarczyca (patrz: Więcej). Niski poziom tarczycy to obecnie bardzo częsty problem, ponieważ mimo iż wyniki badań krwi wskazują „normę”, tarczyca wcale nie pracuje na optymalnym poziomie. Niestety, lekarze nie zawsze wiedzą, jaka jest norma dla odpowiedniego przedziału wiekowego i płci, więc o ile nie ma naprawdę znaczących odstępstw, nie widzą problemu. Natomiast pomiędzy niedoczynnością/nadczynnością tarczycy a jej prawidłowym funkcjonowaniem istnieje jeszcze pewien stan pośredni, który może wpływać na pogorszenie ogólnego stanu zdrowia i wygląd. Niski poziom hormonu tarczycy powoduje suchość i szorstkość skóry, osłabienie paznokci i nadmierne wypadanie włosów. Dodatkowo cera staje się blada i ma niezdrowy, chorowity koloryt, a sama zainteresowana odczuwa stale zimno.

Jak więc należy postępować w przypadku braku równowagi hormonalnej? Przede wszystkim, trudno oceniać poziom hormonów tylko i wyłącznie na podstawie stanu cery. To tylko jeden z objawów, pozostałe obejmują przede wszystkim uczucie ciągłego zmęczenia, sucha skóra, wypadanie włosów, tycie, obniżenie libido, zespół napięcia przedmiesiączkowego, nieregularny cykl miesiączkowy lub brak miesiączki. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, warto udać się do specjalisty endokrynologa, który zleci wykonanie odpowiednich badań i jeśli autodiagnoza się potwierdzi, zaproponuje odpowiednie leczenie. Niestety, trudno całkowicie wyregulować gospodarkę hormonalną na własną rękę, choć dzięki ograniczeniu stresu w życiu codziennym oraz wprowadzeniu zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diety i regularnej aktywności fizycznej, można znacząco poprawić funkcjonowanie układu hormonalnego.

Na koniec warto zaznaczyć, że są produkty, które sprzyjają poprawie stanu cery. Wśród nich znajdziemy warzywa krzyżowe, buraki, marchew, orzechy włoskie, awokado i pomidory. Wszystkie one usprawniają pracę wątroby i działają na organizm detoksykująco. Ponadto, warto skorzystać z pomocy ziołolecznictwa, np. owoc z niepokalnka mnisiego sprzyja prawidłowej równowadze estrogenu i progesteronu. Z kolei wszelkie substancje chemiczne powodujące zaburzenia endokrynologiczne (ang. endocrine-disrupting chemicals, EDCs), takie jak plastyfikatory, czyli środki zmiękczające, emulgujące, i pestycydy powodują zaburzenia pracy układu hormonalnego.

Więcej:

Źródło:

Leave a Reply