Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy poleciła mi moja doktor jako sposób na pobudzenie metabolizmu i oczyszczenie organizmu. Od razu po przebudzeniu i przed każdym posiłkiem wypijam szklankę wody z łyżeczką octu. Efekty są naprawdę zadowalające! Zresztą potwierdziło je również badanie przeprowadzone przez japońskich naukowców na 175 osobach z nadwagą. Uczestników podzielono na dwie grupy – jedna piła wodę, druga ocet jabłkowy. Po 12 tygodniach okazało się, że grupa „octowa” schudła najbardziej. Jednak po zakończeniu badania, waga wróciła do stanu poprzedniego. Naukowcy uznali, że ocet jabłkowy mógł aktywizować pewne geny, które biorą udział w procesie rozbijania komórek tłuszczowych. Oczywiście, działanie octu jest bardzo delikatne i trudno oczekiwać tu jakichś wielce spektakularnych efektów odchudzających, ale na pewno doskonale pobudza metabolizm i stanowi dobre uzupełnienie zdrowej diety.

Zwłaszcza, że według badań przeprowadzonych pod kontrolą dr Carol Johnston z Uniwersytetu w Arizonie, ocet jabłkowy to także doskonały środek wykorzystywany w profilaktyce cukrzycy, regulujący poziom cukru we krwi. 10-letnie badania dr Johnston wykazały, że działanie octu można porównać do niektórych lekarstw (!). Ocet jabłkowy działa antyglikemicznie, blokując w pewnym stopniu trawienie skrobi, dzięki czemu nie podwyższa ona poziomu cukru we krwi. Picie octu jabłkowego wraz z posiłkiem obfitującym w skrobię sprawi, że niestrawiona skrobia stanie się pożywką dla dobrych bakterii jelitowych. Najlepszy jest ocet nieco mętny, który zawiera więcej probiotyków i zdrowych bakterii, dzięki czemu wspomaga pracę układu odpornościowego i pomaga przy zaparciach.

Ponadto, ocet jabłkowy to prawdziwy eliksir młodości!  Zawiera kwasy alfa-hydroksylowe, które wspomagają proces złuszczania naskórka, dzięki czemu cera odzyskuje naturalny blask i zdrowy wygląd. Wiele kosmetyków wykorzystuje te składniki, ale w bardzo znikomych ilościach. Ocet jabłkowy posiada duże stężenie kwasów alfa-hydroksylowych, które dodatkowo nie tracą swoich właściwości podczas chemicznej obróbki produktu.

Ocet ten doskonale sprawdzi się jako środek niwelujący przebarwienia skórne związane z wiekiem lub nadmierną ekspozycją na słońce. Wystarczy nałożyć bezpośrednio na przebarwienia nierozcieńczony ocet i pozostawić na około 20-30 minut (na początku można zacząć od 5 minut, by sprawdzić jak reaguje skóra) raz lub dwa razy dziennie, po czym dokładnie spłukać. Tego typu „kurację” należy stosować przez okres około 6 tygodni, aby móc zaobserwować widoczne zmiany. Dodatkowo, ocet można stosować jako tonik w przypadku cery trądzikowej. W procesie fermentacji octu powstają takie substancje jak kwas jabłkowy, które działają przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo. Ocet jabłkowy w sposób naturalny odblokowuje pory, złuszcza martwy naskórek i pomaga zachować prawidłowy poziom pH.

Ocet jabłkowy wykazuje dość silne działanie, dlatego warto rozcieńczać go w wodzie zarówno przed piciem, jak i nałożeniem na skórę (poza przypadkiem, gdy usuwamy przebarwienia – wtedy, zalecana jest postać nierozcieńczona w niedużej ilości). Można stworzyć własny tonik, dodając do wody zieloną herbatę, aloes lub wyciąg z oczaru wirginijskiego. Z czasem można zwiększać stężenie octu, w miarę jak skóra będzie się do niego przyzwyczajać. Warto na początku sprawdzić reakcję na ocet, nakładając niedużą ilość octu na mały obszar skóry. Ocet najlepiej aplikować za pomocą patyczków kosmetycznych i pilnować, by nie dostał się w okolice oczu. Zapewne pojawi się drobne pieczenie na skórze, ale nie może być to ból powyżej granicy tolerancji. Ocet jabłkowy zwiększa też wrażliwość skóry na promienie słoneczne, więc lepiej stosować go wieczorem, a rano pamiętać o odpowiedniej ochronie.

Dodatkowo można go stosować jako środek czyszczący różnego rodzaju przybory do makijażu, takie jak m.in. pędzle i szczoteczki. Jak zostało to już wspominane, kwas jabłkowy działa przeciwbakteryjnie, więc pozwala wyeliminować wszelkie zarazki jakie mogą gromadzić się na tego typu przedmiotach. Po namoczeniu ich w przygotowanej miksturze, przybory należy dokładnie wypłukać i osuszyć. Jest to naprawdę tani i skuteczny sposób na odkażanie, z którego warto regularnie korzystać.

Ponadto, ocet jabłkowy sprawdza się również w pielęgnacji włosów. Zdrowe włosy to przede wszystkim zdrowa skóra głowy, o czym niestety, często zapominamy. Tak jak złuszczamy co jakiś czas skórę twarzy, tak samo warto złuszczać skórę głowy. I tu ocet jabłkowy okazuje się niezastąpiony.  Wystarczy stosować go dwa razy w miesiącu – po umyciu włosów, dodajemy ok. 1 szklanki octu i wmasowujemy w głowę. Pozostawiamy na kilka minut, po czym dokładnie spłukujemy. Zapach jest dość specyficzny, ale nie pozostaje na włosach. Na rynku pojawiły się też szampony z octem jabłkowym, ale podobnie jak w przypadku kremów, naturalne rozwiązanie jest znacznie skuteczniejsze.

Źródło:

Leave a Reply