Wegańska pasta do zębów – ekperyment!

facebooktwitterpinterest

IMG_6728

Od dziecka miałem problemy z zębami. Patrząc na to z perspektywy czasu, wydaje się być oczywiste, że ogromny wpływ miała na to nieodpowiednia dieta. Ogromne ilości pochłanianego cukru i dość często spotykane u dzieci unikanie higieny jamy ustnej zrobiły swoje. U dentysty bywałem co najmniej raz na miesiąc! Jednak pomimo poprawy higieny jamy ustnej, która nastąpiła z wiekiem, stan moich zębów za bardzo się nie poprawił. Nieustannie borykałem się z większymi lub mniejszymi problemami, które wymagały wizyty u dentysty. Pierwszy przełom miał miejsce w momencie przejścia na dietę wegańską. Oczywiście, nie zęby były powodem przejścia na weganizm, ale zmiany, jakie w związku z tym nastąpiły, bardzo miło mnie zaskoczyły.

Postanowiłem, że wraz z końcem roku rozpocznę trzymiesięczny eksperyment, podczas którego do mycia zębów będę używał tylko i wyłącznie naturalnej pasty własnej roboty. Będzie się ona składała z dwóch podstawowych składników: oleju kokosowego, który działa antyseptycznie, i sody oczyszczonej, która działa wybielająco. W momencie pisania tego tekstu pierwsza partia jest już przygotowana. Jednak myślę, że w trakcie trwania eksperymentu skład docelowy się zmieni (np. już teraz zauważyłem, że napar z mięty dobrze byłoby zastąpić ekstraktem miętowym). Niemniej zapraszam Was gorąco do śledzenia moich postępów! 😉 Kolejny post w tym temacie zamieszczę za miesiąc.

Zasada, która będzie przyświecała mi w przygotowywaniu wszystkich past do zębów jest następująca: jeśli nie da się tego zjeść, najprawdopodobniej nie powinienem tego używać!

Ok, więc jak przygotować naturalną pastę do zębów? Do pojemnika wlewamy 3 łyżki oleju kokosowego i 3 łyżki sody oczyszczonej. Do tego dodajemy napar z mięty (przygotowana wcześniej torebka mięty zalana minimalną ilością wrzątku) i wszystko porządnie mieszamy za pomocą miksera.

IMG_6719IMG_6721

Na zakończenie przerzucamy zawartość do zamykanego słoika/pojemnika i gotowe!

IMG_6723

Składniki (Pasta – wersja 1):

  • olej kokosowy
  • soda oczyszczona
  • 1 torebka miętowy

IMG_6718

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz