Wegańskie filmy – TOP 10

Poniżej zestawienie dziesięciu najpopularniejszych filmów o tematyce wegańskiej. Niektóre z nich nie zostały przetłumaczone na język polski, więc trzeba je oglądać w oryginale, po angielsku. Stąd też oryginalne tytuły w artykule. Większość z wymienionych filmów jest dostępna w Internecie za darmo, np. na youtubie. Nie tworzyłam żadnego rankingu, dlatego kolejność filmów jest całkowicie przypadkowa.

  1. Meet your Meat (2002) reż. Bruce Friedrich

Film krótkometrażowy wyprodukowany przez PETA. Materiał nakręcony ukrytą kamerą zawiera wiele brutalnych scen katowania zwierząt w rzeźniach i na farmach drobiu. Dobitnie pokazuje, że tzw. „humanitarny ubój” to fikcja. Liczą się pieniądze i wielkie korporacje, dla których zwierzę nie jest niczym innym jak tylko przedmiotem, który należy przekształcić w szybki zysk. Niezwykle poruszająca i wstrząsająca produkcja, która na długo zapada w pamięć. Żaden horror nie przeraża tak jak ten film. Głosu użyczył Alec Baldwin.

  1. Earthlings (2005) reż. Shaun Monson

Film naprawdę mocny i bardzo ideologiczny. Składa się z kilku części ukazujących patologiczny układ władzy w relacji człowiek-zwierzę. Pokazuje nowe spojrzenie na zwierzę jako na czującą, emocjonalną, żywą istotę. Pełen okrutnych obrazów katowania zwierząt dla mięsa, nakręconych w rzeźniach z ukrytej kamery. Nie są to żadne ekstremalne przypadki, ale codzienność takich „zakładów”. Jeśli ten film nie przekona kogoś do weganizmu, to naprawdę nie wiem, co innego może. Głosu użyczył Joaquin Phoenix.

  1. Food Matters (2008) reż. James Colquhoun

Film przedstawia zależność między dietą a zdrowiem, pokazując, że dieta wegańska nie tylko poprawia stan zdrowia, ale wręcz odwraca niektóre choroby. Twórcy bez skrupułów pokazują zakłamanie przemysłu farmaceutycznego i obnażają błędy współczesnej medycyny. Film zdecydowanie daje do myślenia.

  1. Fat sick and nearly dead (2010) reż. Joe Cross, Kurt Engfehr

Film pokazuje historie osób, które cierpiały z powodu otyłości klinicznej, ale dzięki diecie w postaci soków warzywno-owocowych udało im się wrócić do zdrowia i sprawności fizycznej. Ciekawe wywiady i niezwykłe transformacje. Dodatkowo film zawiera kreskówkowe przedstawienie różnych procesów życiowych zachodzących w organizmie. Bardzo ciekawe spojrzenie na współczesny stosunek społeczeństwa do żywienia.

  1. Forks over Knives (2011) reż. Lee Fulkerson

Film opiera się w dużej mierze na badaniach dr Campbella i dr Esselstyna, które pokazują, iż spożywanie białka i tłuszczów zwierzęcych ma bezpośrednie przełożenie na wiele chorób cywilizacyjnych, łącznie z rakiem. Dużo ciekawych informacji na temat żywienia i mitów żywieniowych, np. na temat białka i mleka. Film przedstawia też sylwetki sportowców i ludzi, którzy dzięki diecie roślinnej wyzdrowieli i pozostali aktywni do późnych lat. Naprawdę warto obejrzeć i pokazać bliskim, którzy w dalszym ciągu sceptycznie podchodzą do weganizmu. Rzetelna wiedza, pokazana w przystępny i interesujący sposób.

  1. Vegucated (2011) reż. Marisa Miller Wolfson

Dobra pozycja dla wszystkich tych, którzy nie do końca wiedzą, na czym polega weganizm i dlaczego warto przejść na taką dietę. Są również praktyczne porady, jak zacząć dietę, gdzie można kupić produkty, na co zwracać uwagę (także w odniesieniu do odzieży i obuwia). Film utrzymany w konwencji „eksperymentu” przechodzenia na weganizm. Dodatkowo, produkcja zawiera liczne, brutalne sceny z rzeźni i odniesienia do przemysłu mięsnego.

  1. Speciesism: The Movie (2013) reż. Mark Devries

Film pokazuje działalność aktywistów, ale także obnaża „ciemną stronę” przemysłowej hodowli zwierząt. Sporo wywiadów i materiału nakręconego ukrytą kamerą. Bardzo ciekawe wywiady okraszone przygnębiającymi zdjęciami z rzeźni. Głównym celem filmu jest zakwestionowanie szowinizmu gatunkowego i pokazanie, że zwierzęta wcale się tak bardzo od nas nie różnią. Interesujące nawiązania do holokaustu i zestawienie zwierząt z osobami upośledzonymi intelektualnie. Naprawdę wartościowa produkcja!

  1. Cowspiracy: The Sustainability Secret (2014) reż. Keip Andersen, Keegan Kuhn

Film pokazuje przede wszystkim, jaki wpływ na naszą planetę ma masowa produkcja mięsa. Sporo wywiadów ujawniających ogromne zakłamanie organizacji odpowiedzialnych za ochronę środowiska. Naprawdę rzetelnie opracowany materiał, z wykresami i danymi liczbowymi jednoznacznie wskazującymi na to, że największe zniszczenie dla środowiska niesie ze sobą przemysłowa hodowla bydła. Rozmowy z wegańskimi lekarzami i producentami wegańskiej żywności ukazujące alternatywny (lepszy) styl życia.

  1. Vegan: Everyday Stories (2016) reż. Glen Scott Lacey

Historie czterech osób, które przeszły na weganizm głównie ze względów etycznych. Poznamy tutaj emerytowaną piosenkarkę country, która prowadzi z mężem sanktuarium dla zwierząt w Teksasie, byłego alkoholika, który został wielokrotnym ultramaratończykiem, właściciela wegańskiego foodtrucka i ośmioletnią wegańską aktywistkę. Interesujący przekrój i opowieści. Nie ma tutaj zbyt wielu drastycznych scen katowania zwierząt, ale film na pewno porusza i inspiruje.

  1. Vegan 2017 (2017) reż. Glenn Scott Lacey

Bardzo ciekawe spojrzenie na to, dlaczego weganizm jest tak potępiany przez media i tzw. ekspertów. Gdy nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze. Film doskonale rozprawia się z wieloma mitami na temat diety roślinnej i pokazuje, w jaki sposób jesteśmy codziennie oszukiwani przez wielkie korporacje. Dużo aktualnych wywiadów i komentarzy lekarzy, aktorów, sportowców, aktywistów i „zwykłych” ludzi, którzy zdecydowali się zmienić dietę na weganizm. Wniosek, jaki płynie z filmu – przyszłość będzie wegańska!

Oczywiście, filmów poruszających taką tematykę jest znacznie więcej i coraz więcej nowych powstaje. Nie twierdzę, że są one w jakikolwiek sposób gorsze od tych, które opisałam powyżej. Myślę, że w komentarzach na pewno doradzicie, co jeszcze warto obejrzeć! 🙂

Leave a Reply